Czy można przywrócić drożność jajowodów?

Chciałbym dowiedzieć się, czy jest możliwość, aby po podwiązaniu jajowodów można było z powrotem udrożnić je i jaki byłby koszt takiego zabiegu?
Pytam się, bo 7 lat temu chciałam tego, a teraz żałuję, że nie mogę zajść w ciążę mimo 32 lat, właśnie przez podwiązanie jajowodów.
A druga sprawa dotyczy cesarskiego cięcia, otóż 2 ciąże miałam zakończone cesarskim cięciem i teraz po upływie 7 lat, chciałabym zajść w 3., ale czy to dla mnie i dziecka byłoby bezpieczne, zwłaszcza że 2 cesarki miałam wykonane przez wysokie ciśnienie, które było 180/100?
Prosiłabym o odpowiedź, bo to dla mnie bardzo ważne.
Czekam na odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Istnieje możliwość operacyjnego przywrócenia czynności jajowodów. Ocenia się, że nawet ponad 60 proc. kobiet jest w stanie zajść w ciążę po takim zabiegu. Istnieje jednak szansa, że w jajowodzie powstaną zrosty, które sprawią, że po zabiegu nadal nie będzie on drożny. Istnieje też większa szansa niż normalnie na ciążę pozamaciczną po przywracaniu drożności jajowodów, po sterylizacji.
Co do cięcia cesarskiego, to należałoby ocenić stan blizny po poprzednich cięciach cesarskich. Ponieważ ostatnie cięcie odbyło się ponad siedem lat temu, istnieje szansa, że lekarz pozwoli na poród naturalny. Należy oczywiście monitorować ciśnienie krwi w ciąży, jeżeli ma Pani takie skłonności.
Pozdrawiam serdecznie!