Czy można samemu sobie poradzić z atakami paniki?

Witam!jestem kobieta mam 28 lat,ostatnio mialam atak paniki: drgawki,uderzenia goraca,sybkie bicie serca,dusznosci,trudnosci w oddychaniu,uczucie parazlizu,niemoznosc pozbierania mysli,silne zawroty glowy,zaburzenia widzenia przjechalo pogotowie,zabralo mnie do szpitala,badania nie wykazaly zadnych nieprawidlowosci.. czy mozna tego uniknac?samemu sobie z tym poradzic? prosze o pomoc dziekuje X

witam serdecznie,
Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć w tej sytuacji jest wizyta u lekarza, aby przeprowadzić badania i wykluczyć podłoże somatyczne. jeśli lekarz stwierdzi, że pana objawy są "na tle nerwowym", to wówczas to czego Pan doświadcza wskazuje na zaburzenie lękowe z napadami paniki i agorafobię. Oznacza to, że boi się Pan normalnych, choć bardzo nieprzyjemnych objawów lęku, tj. przyspieszone bicie serca, uderzenia gorąca, duszności itd. Interpretuje je Pan jako sygnał, że Pan umiera, a te myśli sprawiają że boi się Pan jeszcze bardziej więc objawy lęku – przyspieszone bicie serca, uderzenia gorąca, duszności itd. – nasilają się. Ale to tylko lęk, a lęk nie zabija. I mija. Czego, jak Pan sam pisze, wielokrotnie Pan doświadczył.
Doraźną pomocą w trakcie napadu, zanim trafi Pan na psychoterapię, jest oddychanie do papierowej lub foliowej torby. Zapobiega to powstaniu hiperwentylacji, która nasila objawy.
Bardzo skuteczna w leczenia napadów paniki i agorafobii jest terapia poznawczo-behawioralna – proszę zapytać psychoterapeuty, czy pracuje w tym nurcie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska
http://martadziekanowska.wordpress.com/