Czy można się czymś zarazić podczas zabiegów medycyny estetycznej?

Wita. Chciałabym skorzysta z zabiegów medycyny estetycznej. I właśnie moim problemem jest to, że się bardzo boję, że się czymś zarażę podczas zabiegu. Czy wypada pytać lekarza czy wykonywany zabieg jest, będzie przeprowadzony sterylnie. W ogóle czym się kierować przy wyborze lekarza? Dziękuję

Dzień dobry, przy każdym zabiegu obejmującym przerwanie ciągłości skóry istnieje ryzyko zakażenia określonymi czynnikami biologicznymi. Każdy lekarz ma tego świadomość, dlatego zabiegi z zakresu medycyny estetycznej powinny być przeprowadzane w gabinecie zabiegowym, z użyciem jednorazowego sprzętu, preparaty typu kwas hialuronowy powinny być rozpakowane przy Pacjencie, zawsze robimy zabiegi w rękawiczkach. Sugeruję kierować się renomą kliniki i lekarza, można łatwo sprawdzić opinie na różnych portalach, a także zasięgnąć informacji u znajomych, korzystających z zabiegów medycyny estetycznej. Niedopuszczalne jest "dzielenie" ampułek np. po pół mililitra (jeśli nie zużyjemy całego preparatu, resztę należy wyrzucić). Skóra przed zabiegiem powinna być zawsze dezynfekowana, a przed zaplanowaniem jakiejkolwiek interwencji lekarz zbiera wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W dobrym tonie są także wizyty kontrolne (po około dwóch tygodniach), aby ocenić efekt zabiegu. Powodzenia!

Dzień dobry .Przy wyborze lekarza medycyny estetycznej proszę kierować się tym aby lekarz miał wieloletnie doświadczenie, aby szkolił się regularnie, można również kierować się tym lekarz był lekarzem certyfikowanym www.certyfikowani.org . Podczas konsultacji i zabiegi proszę zwrócić uwagę na to aby lekarz używał rękawiczek jednorazowych, aby produkty których używa były wyciągane z ogryginalnych opakowań.

Przed każdym zabiegiem jest konsultacja, już wtedy oceniamy kompetencje lekarza ale i warunki higieniczne w jakich odbywa się spotkanie. Czystość/higiena zabiegu jest jednym z podstawowych warunków wpływających na sukces procedury. Jednorazowe rękawiczki, nierzadko zmieniane podczas jednego zabiegu, demakijaż, poprawna, wielokrotna dezynfekcja pola zabiegowego ( skóry pacjenta przygotowywanej do zabiegu) wskazują, że tak być powinno. Stosowanie jednorazowego, sterylnego sprzętu ( strzykawki, igły, kaniule) według mnie to podstawa. Preparat który chcę użyć na przykład kwas hialuronowy wyjmuję z opakowania przy pacjencie. Nigdy nawet nie pomyślałam, że może być inaczej. Jeżeli ma Pani wątpliwości dotyczące właściwej higieny w miejscu do którego Pani się wybiera to radzę nie iść tam. Jeżeli chce Pani o coś zapytać lekarza przed zabiegiem czy po nim radzę pytać - zawsze !
Pozdrawiam
Katarzyna Mudel