Czy można skrócić miesiączkę?

Witam. Mam 20 lat i chciałabym dowiedzieć się, czy można w jakiś sposób skrócić czas trwania miesiączki? Na początku miesiaczka trwała u mnie trzy - cztery dni następnie stopniowo się wydłuzala i teraz musze się meczyc z nia przez tydzień. Stosuję tabletki antykoncepcyjne C***, ale mimo to okres trwa 6 do 7 dni. Nie jest on obfity, ale jednak wydaje mi się za długi i chciałabym aby byl tak krótki jak kiedyś Podobno zażywanie R*** lub/ i magnezu może skrócic czas jego trwania. Prosze mi powiedzieć  czy to prawda? I czy nie będzie to miało wpływu na skuteczność działania C***? Z góry dziekuje za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam Julia
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Nie sądzę, aby wymienione przez Panią preparaty miały istotny wpływ na długość miesiączki.
2. Wystąpienie okresu podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych pełni ważną rolę ochronną. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko wystąpienia raka endometrium (tj. raka błony śluzowej macicy). Sztuczne skracanie miesiączki może doprowadzić do tego, że nie cała błona śluzowa ulegnie złuszczeniu, co sprzyja wystąpieniu nowotworów.
3. Jeśli długość miesiączki jest dla Pani uciążliwa, to proponuję dwa rozwiązania:
- łączenie opakowań (krwawienie może być nawet dłuższe niż do tej pory, ale bedzie występowało rzadziej),
- zmianę preparatu (niekiedy inny skład hormonalny może powodować mniejsze przyrastanie błony śluzowej a w konsekwencji krótsze krwawienie).

Magdalena Mroczek

Nie udowodniono skuteczności żadnych preparatów ziołowych, witaminowych czy suplementów diety w skróceniu miesiączki. Dlatego przyjmowanie ich w tym celu nie ma większego sensu. Poza tym nie powinno się manipulować długością miesiączki.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma wpływa na długość krwawienia. Jeśli szybciej rozpocznie się kolejny blister, wtedy krwawienie może być krótsze. Jednak jeśli błona śluzowa zacznie się już złuszczać, w takim wypadku nie można już często zahamować krwawienia. Zmianę długości miesiączki może też spowodować zmiana rodzaju pigułki antykoncepcyjnej. Może do zmienić grubość błony śluzowej. Musi to być jednak skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Na rynku dostępne są tzw. pigułki jednoskładnikowe. Nazywane są one także minipigułkami. Zawierają w swoim składzie tylko jeden hormon czyli progestagen. Mają one skuteczność porównywalną z tabletkami dwuskładnikowymi. W niektórych przypadkach są one lepsze niż pigułki dwuskładnikowe. Ma to miejsce na przykład w przypadku kobiet bardzo młodych, zagrożonych zakrzepicą żylną lub w przypadku tych zbliżających się do menopauzy. Ponadto nie zaburzają one laktacji, przez co sprawdzają się bardzo dobrze u kobiet karmiących piersią. Ich mechanizm działania polega na zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy. Czasami występuje też zahamowanie owulacji.

Istnieją też doustne środki antykoncepcyjne, które zawiera dwa hormony, i dlatego nazywane są także złożonymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnym. Zawierają dwa hormony i są to np. etynyloestradiol i octan chlormadynonu. Są tabletki jedno i dwufazowe. Tabletka tzw. jednofazowa, oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. W tabletce dwufazowej są różne dawki hormonów w różnych fazach cyklu. Preparaty złożone działają poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powodują zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Działają też na perystaltykę jajowodu.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. W przypadku tabletek jednoskładnikowych wskaźnik Pearla jest porównywalny i wynosi około 0,8. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę an 100 kobiet.