Katelin a ciągłe stosowanie

Witam serdecznie mam na imię Krzysztof. Pol roku temu stwierdzono u mnie zbyt niski poziom potasu dlatego lekarz zalecil mi brac potas w tabletkach. biore katelin nie chciałbym go brac zbyt długo i dlatego mam pytanie czy powinno się cały czas brać lek katelin? czy nie za bardzo a jak tak to jakie dawki? Slyszałem ze za wysoki potas też nie jest dobry wolalbym wiec unikac tabletek katelin na dłuższą metę i tak się odzywiac żeby potas dostarczać w naturalny sposób w pokarmach. Jakie składniki pokarmowe zawierają najwięcej potasu abym mogl uzupelniac niedobor tego składnika bez konieczności stosowania tabletek katelin. Czy moze jednak nie ma takiej możliwości i tabletki katelin powinny być ciagle stosowane i nie ma szans żeby na razie sie od nich uwolnić i przyjmowac odpowiednia ilość potasu tylko z pożywieniem? Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry dziekuje i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Potas katelin to środek mający status suplementu diety. Powinien on być stosowany w celu uzupełnienia normalnej diety w potas. Nie należy przekraczać zlecanych dawek . 2 kapsułki dziennie to około 31 proc. zalecanej dawki potasu. 3 kapsułki dziennie to około 47 proc. zalecanej dawki potasu.
Dziennie należy przyjmować 2-3 kapsułki. Potasu nie należy brać nigdy w sposób nieograniczony na własną rękę. Zarówno nadmiar, jak i niedomiar potasu mogą mieć efekty bardzo niekorzystne dla zdrowia. Zazwyczaj potas suplementuje się przez okres np. tygodnia lub dwóch, w zależności od niedoboru, który ujawniony był w badaniach. Następnie bezpośrednio po suplementacji wykonuje się badanie jonów i sprawdza się poziom potasu. Następne badanie wykonuje się po około 2-3 tygodniach od odstawienia tabletek, aby sprawdzić poziom potasu. Prawidłowy poziom potasu powinien zwierać się w przedziale 3,5-5 mmol/l, a długość i intensywność suplementacji zależy od stopnia jego niedoboru.

Najlepiej oczywiście jest uzupełniać potas poprzez dietę. W normalnych warunkach nadmiar potasu jest wydalany przez nerki. Problemem może być nadmiar potasu u osób z niewydolnością nerek oraz u osób, u których jest on suplementowany.

Do pokarmów szczególnie bogatych w potas zalicza się: nasiona roślin strączkowych, orzechów, suszonych owoców, kakao, warzyw (np. pomidorów oraz ich przetworów, selera, zielonych warzyw) i owoców (np. banana, brzoskwiń) oraz ziemniaki, ponieważ często spożywane są w dużej ilości.

Radzę udać się do rodzinnego, on skieruje na badania jonów i powie czy odstawić potas. Na co dzień warto spożywać pokarmy bogate w potas, zwłaszcza jeśli występują tendencje do niedoborów.