Czy można stosować krople w ciąży?

Co prawda jeszcze nie jestem w ciąży, ale planuję ją i stąd moje pytanie. Od 3 lat mam zdiagnozowaną jaskrę. Od września 2010 stosuję następujące krople: 3 razy dziennie C***** i 1 raz dziennie (na wieczór) L******. Czy będąc w ciąży, będę mogła stosować te krople? Jeśli nie, to w jak szybkim czasie powinnam je zmienić? Następną wizytę u lekarza prowadzącego mam pod koniec kwietnia. Problem w tym, że jestem objęta leczeniem w Dreźnie, stąd moja obawa co się stanie jak wcześniej zajdę w ciążę? Czy powinnam wówczas jak najszybciej zmienić leki, czy mogę je zażywać np. przez pierwsze trzy miesiące ciąży? Dziękuję uprzejmie za wszelką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam !

Niestety z leczeniem jaskry w okresie ciąży jest kłopot, jak zresztą z prowadzeniem każdego innego leczenia. Preparaty, które Pani stosuje są zasadniczo przeciwwskazane w ciąży zarówno w ciągu pierwszych trzech miesięcy, jak i później. Na marginesie, pierwszy trymestr jest najważniejszy dla rozwoju płodu, tzw. organogenezy, i leki działają wtedy szczególnie niekorzystnie.

Jest w zasadzie tylko jeden preparat dopuszczony warunkowo do stosowania u kobiet w ciąży (kiedy korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem) - substancja czynna to brimonidyna.

Tak więc stanowczo jeszcze przed zajściem w ciążę powinna Pani ustalić z okulistą sposób leczenia jaskry. Pocieszający jest fakt, że w ciąży dochodzi samoistnie do obniżenia ciśnienia śródgałkowego. Można też wykonywać zabiegi laserowe obniżające ciśnienie, np. SLT.

Pozdrawiam