Czy można stosować maść ichtiolową w obrębie odbytu?

Czy maść ichtiolowa może być stosowana na górnej części odbytu?

Maść ichtiolowa jest lekiem z grupy OTC (tzw. leki wydawane bez recepty), jednak wskazania do jej stosowania są ograniczone. Zgodnie z rejestracją CHPL (charakterystyka produktu leczniczego) maść ichtiolowa jest produktem przeznaczonym do stosowania na skórę, a więc nie na błony śluzowe (co może mieć miejsce w obrębie odbytu). Jest lekiem o działaniu ściągającym i przeciwbakteryjnym wskazanym w leczeniu wyprysku, czyraczności, trądziku. Ułatwia leczenie zmian ropnych. Nie każdy wyprysk, czyrak, czy zmiana trądzikowa może być leczona maścią ichtiolową, często konieczne jest uzupełnienie terapii o inne leki lub stosowanie maści ichtiolowej jest wręcz przeciwwskazane. Producent OSTRZEGA przed stosowaniem maści ichtiolowej NA OTWARTE RANY ORAZ BŁONY ŚLUZOWE. Takie ostrzeżenie w zasadzie dyskwalifikuje lek od stosowania na okolice odbytu. Należy pamiętać, że po każdym leku mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku maści ichtiolowej jest to podrażnienie w miejscu stosowania. Schorzenia w okolicy odbytu mogą być poważne i przed zastosowaniem leczenia konieczna jest konsultacja z lekarzem.