Czy można stosować spray przeciwbólowy przed szczepieniem dziecka?

Witam ☺ mam pytanie odnośnie pierwszego szczepienia niemowlaka. Czy można używać sprey-ów lub maści znieczulających przed szczepieniem. Mam u siebie w domu taki sprey o nazwie Lidocain EGIS, czy mogłabym go użyć? Czy po tym środku znieczulającym szczepionka nadal będzie miała poprawne działanie ?

Lek. Paweł Szadkowski

Do znieczulenia przed szczepieniem stosuje się np. plastry Emla. Nie zaleca się jednak ich stosowania u dzieci do 3. mż. Sugeruję skonsultować się ze swoim pediatrą odnośnie możliwości znieczulenia i okolicy w której będzie wykonywane najbliższe szczepienie.