Czy można tylko jeden korzeń usunąć?

mam pytanie do dentysty mam perforacje 6 jeden lekarz kazal usunac zeba ale poszlam do drugiego i nadbudowal mi pol zeba i powiedzial ze jeden korzen trzeba usunac czy to jest mozliwe nie wiem co mam robic czy mozna tylko jeden korzen usunac a drugi zostawic on sam powiedzial ze ksiazkowo to trzeba zeba usunac ale tak sobie czaruje nie wiem co zrobic

Piotr Brzezik

Witam serdecznie,
w zębach trzonowych takich jak szóstki możliwe jest wykonanie hemisekcji. Zabieg ten polega na odseparowaniu i usunięciu części zęba (fragmentu korony i jednego z korzeni) wcześniej przeleczonego endodontycznie (kanałowo). Zabieg ten daje możliwość zachowania zdrowej części zęba, która następnie musi zostać odbudowana protetycznie (zazwyczaj polega to na osadzeniu wkładu koronowo-korzeniowego w pozostawionej części zęba i wykonaniu korony, która odtworzy brakujące tkanki, przywracając funkcje i estetykę). Aby ząb został zakwalifikowany do zabiegu hemisekcji musi spełnić kilka warunków takich jak: prawidłowo przeleczony endodontycznie i szczelnie wypełniony kanał/kanały w korzeniu, który ma pozostać w jamie ustnej, brak chorób przyzębia, ilość zdrowych tkanek zęba pozwalająca na wykonanie odbudowy protetycznej. Powodzenie zabiegu może zagwarantować współpraca endonty, chirurga stomatologicznego i protetyka. Nie jest to zabieg prosty, ale z pewnością warto podjąć trud i w ten sposób uniknąć utraty zęba.