Czy można uprawiać seks po ciąży?

Dzień dobry, mam 23 lata, jestem mamą 2-miesięcznego synka. Przed zajściem w ciążę uprawiałam seks przerywany, po ciąży nie kochamy się na razie, bo sie boję. Mam tabletki, które powinnam zacząć zażywać w pierwszym dniu cyklu i akurat tak się stało, że dostałam okres 7 dni temu i nie wzięłam tych leków. Zastanawiam się więc, czy mogę uprawiać stosunek taki, jak uprawiałam przed ciążą - przerywany czy lepiej znow poczekać na początek następnej miesiączki? Wiem, że mogę sobie włożyć implanta w rękę, ale jego też chyba zakłada się w pierwszym dniu miesiaczki. Boję się, że po lekach strasznie przytyję, a i tak mam problemy z moją przemianą materii. Dziękuję :)

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Może Pani oczywiście stosować stosunek przerywany, ale pod warunkiem, że chce Pani (lub nie jest dla Pani problemem) ponownie zajść w ciążę. Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną i nie zabezpiecza przed niczym.
2. Powinna Pani zaczekać do początku kolejnego cyklu. Jeśli rozpocznie Pani stosowanie tabletek od pierwszego dnia miesiączki, ochrona powinna być całkowita od razu.
3. Mitem jest, że tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Część kobiet faktycznie tyje, część chudnie, a waga większości użytkowniczek tej metody pozostaje na stałym poziomie. Jeśli Pani dieta będzie zbilansowana i znajdzie Pani czas na wysiłek fizyczny, to nie powinna Pani przytyć od tabletek.