Czy można uszkodzić kręgi szyjne podczas mycia głowy?

Witam. Bylam u fryzjera. Tam podczas mycia glowy fryzjer tak od gory wkladal palce w moje wlosy ze moja szyja wygieta w tyl zaczela mocno szczelac gdyz on trzasl tymi palcami na prawo i lewo gdyż chciał dobrze spłukać piane. Obawiam sie o te strzaly. Czy to kregi czy moze zostaly uszkodzone moje tetnice? Moze mam rozwarstwienie tetnic szyjnych? Albo mam uszkodzony pierwszy lub drugi kreg? Zero bolesnosci ale te strzelania ! Przerażające_ albo w glowie albo w szyi

To ciekawa historia, z opisu wynika ze w zwiazku z ustawieniem szyji i glowy doszlo do wykorzystywanego jako metoda leczenia w terapii manualnej, nastawienia stawow miedzykregowych, ktoremu towarzyszy slyszalny klik. Efektem zastosowania terapeutycznego tego ze tak powiem manewru jest poprawa ruchomosci kregoslupa. Mowiac zartem byla pani i u fryzjera i kregarza (dawna nazwa osob zajmujacych sie tzw nastawianiem kregoslupa) w jednym. Jednakze nie polecalbym tego powtarzac. Dzisiaj tego typu zabiegami zajmuja sie osoby odpowiednio wyszkolone i posiadajace stosowna praktyke m. in. ortopedzi i fizjoterapeuci. Pozdrawiam.

"Strzelanie" nie jest niczym niepokojącym. Jest zjawiskiem fizjologicznym, cechą osobniczą - u jednym występuje u innych nie. U osób o krańcowo słabych mięśniach w odcinku szyjnym gwałtowne wygięcie do tyłu może spowodować mikrouszkodzenia. U zdrowego, przeciętnie sprawnego człowieka, nie. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki