Magnez w ciąży w tabletkach musujących - można czy nie?

Witam. Mam takie pytanie. Czy można w pić magnez w ciąży w tabletkach musujących?? Lubiłam ten orzeźwiający napój przed ciążą i piłam.. czuję się w ciąży często śpiąca lub zmęczona i chciałam coś takiego pokrzepiającego i orzeźwiającego. Tabletki te musujące, o których mówię, suplement diety, nazywają się ''Vitalsss plus'' Magnez + witamina B6. Nie ma na nich informacji o stosowaniu przez ciężarne. Ale chyba nie szkodzą? skoro to witaminy?? :) Z drugiej strony trochę boję się przyjmować magnez w ciąży bez konsultacji z lekarzem, a na ten moment nie mam jak zapytać o to mojego ginekologa. Czy magnez w ciąży w takiej formie w połączeniu z witaminą B6 może w jakikolwiek sposób zaszkodzić dziecku? Czy istnieje ryzyko, że stanie się coś złego? A może mogę bez obaw przyjmować magnez w ciąży w takiej formie? Bardzo proszę o odpowiedź :)

Szanowna Pani - zarówno magnez jak i witaminę B6 można przedawkować (bo i witaminy i minerały w zbyt dużych ilościach mogą być toksyczne). W tym szczególnym okresie powinna Pani zażywać suplementy diety zalecane dla kobiet ciężarnych, są to wieloskładniokowe preparaty zawierające witaminy, minerały oraz inne substancje biologicznie czynne zabezpieczające prawidłowy rozwój płodu. Jeżeli nie wie Pani jaki preparat najlepiej zastosować to rolą ginekologa prowadzącego ciążę jest Pani pomóc w tym zakresie. Natomiast jeżeli chodzi o uczucie zmęczenia i ciężkości występujące w czasie ciąży jest to zupełnie normalny stan fizjologiczny, na który niestety nie ma magicznych pastylek. Proszę podejść do tego spokojnie i nie oczekiwać od siebie zbyt wiele, w końcu cały czas Pani organizm wykonuje ciężką pracę polegającą na rośnięciu małego człowieczka. Życzę wiele radości i spokoju.

Przede wszystkim każdy stosowany lek lub suplement należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Suplementy diety nie podlegają badaniom klinicznym więc nie wiadomo jak wpływają na organizm, z tego względu w ciąży byłabym z nimi wyjątkowo ostrożna. Swoją droga magnez rozpuszczalny to zwykle węglan magnezu, który w ogóle się nie wchłania więc jego działanie to wyłącznie efekt placebo.