Czy można wrócić do wstrzyknięć po korzystaniu z pompy?

Witam, mój Ojciec posiada już od dłuższego czasu pompę insulinową d-tron plus. Niestety, w związku z pogarszającym się jego stanem zdrowia, a co za tym idzie utratą pracy, utrzymanie pompy, tzn. zakup wkłuć, insuliny, baterii i całej reszty akcesoriów jest powyżej jego możliwości finansowych. Pamiętam, że kiedy wcześniej używał zwykłych "penów", to zakup wszystkich niezbędnych igieł, insulin i sam już nie wiem czego jeszcze, był znacznie tańszy. Mam pytanie - czy można zrezygnować z pompy i wrócić do penów? Ojciec twierdzi, że to niemożliwe. A ja do końca mu w to nie wierzę, nie chciałbym, nie mając pewności, że jest to możliwe, dyskutować z nim, bo to drażliwy dla niego temat. Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam, Michał

ponad rok temu

Oczywiście, jak najbardziej jest to możliwe. Pod opieką lekarza należy wyliczyć dawki i je zastosować w postaci zastrzyków. Koszt takiej terapii to dla pacjenta parę złotych. Możliwe, że wyrównanie cukrzycy będzie trochę mniej zadowalające, ale prawdopodobnie uda się osiągnąć dobry efekt. Proszę pamiętać, że terapia będzie polegała na intensywnej insulinoterapii, czyli 4 wstrzyknięciach insuliny na dobę, co jednak nie powinno powstrzymywać Państwa przed rezygnacją z pompy.

Pozdrawiam.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy