Czy można wyjść z depresji bez leków?

Czy można wyjść z depresji bez leków? boję się psychotropów i tego ze przytyje. Mam dość spania nic nie jestem w stanie zrobić bo nie mogę wyjść z łóżka.

Witam,

Na pewno można próbować, ale nie samemu. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego psychoterapeuty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Ewa Czernik

Samoistne ustąpienie depresji jest możliwe, jednak najczęściej dotyczy to łagodnych stanów depresyjnych. W przypadku bardziej nasilonych, kiedy na przykład nie ma się chęci do wstania z łóżka jest to już zdecydowanie mniej prawdopodobne. Równocześnie konsekwencje nieleczonej i długo utrzymującej się depresji zwykle są znacznie poważniejsze niż potencjalne działania niepożądane farmakoterapii. Nowoczesne leki przeciwdepresyjne cechują się coraz większa skutecznością i bezpieczeństwem. Leki te nie uzależniają i nie wszystkie mogą powodować wzrost apetytu i przybieranie na wadze. Dysponujemy takimi lekami, które takiego efektu nie wywołują. W przypadku farmakoterapii depresji ważny jest indywidualny dobór leków, dopasowany do stanu klinicznego pacjenta i występujących u niego objawów. Stąd u pacjentów z brakiem apetytu można stosować leki poprawiające apetyt, a u osób obawiających się przyrostu masy ciała - leki neutralne w tym zakresie. Warto też pamiętać, że z nieleczoną depresją często wiążą się różne powikłania, a jednym z nich bywa przyrost masy ciała prowadzący do nadwagi i otyłości.