Czy można wykonać analizę składu ciała po operacji na PDA?

Dzień dobry, w związku z przebytą w wieku niecałych 2 lat operacji na PDA ( wada wrodzona serca, objawiajaca sie połączeniem naczynia łączącego tętnice płucną z aortą) chcialam sie zapytac czy mając małą sprezynkę w tym miejscu mogę bez problemu wykonać analizę skladu ciala na maszynie do tego przeznaczonej? Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Metoda Bioimpedancji Elektrycznej polega na pomiarze oporu elektrycznego tkanek, przez które przepuszczany jest prąd elektryczny o bardzo niskim stężeniu. Poszczególne tkanki mają swoiste właściwości w zakresie przewodzenia elektrycznego. Analiza bioimpedancji elektrycznej umożliwia ocenę zmian składu ciała pomiędzy poszczególnymi tkankami w trakcie trwania programu dietetycznego oraz pozwala odpowiednio korygować dietę. W związku z tym BIA może stanowić bazę dla zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych. Bioimpedancja elektryczna jest bezpieczna dla organizmu - prąd nie powoduje podrażnienia nerwów ani mięśnia sercowego. Do tej pory nie odnotowano żadnych działań niepożądanych związanych z analizą składu ciała metodą BIA.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania badania składu ciała z wykorzystaniem bioimpedancji. Są to:
* wczesny okres ciąży
* defibrylatory i stymulatory serca
* epilepsja
Dodatkowo pomiar analizy składu ciała mogą zniekształcać: metalowe implanty w ciele oraz miesiączka w dniu badania.
W związku z tym powinna się Pani dowiedzieć z jakiego materiału wykonana jest owa sprężynka – jeśli z metalu – jest to przeciwwskazanie do wykonania analizy składu ciała.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Złe samopoczucie? Czerp energię z diety!
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/zle-samopoczucie-czerp-energie-z-diety.html