Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 3 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można wykonać testy alergiczne u rocznego dziecka z AZS?

Witam, Mój roczny syn cierpi na AZS od urodzenia. Odwiedziliśmy wielu lekarzy i każdy powtarza, że trzeba czasu aby skóra dojrzała. Syn za miesiąc idzie do żłobka i chciałbym wiedzieć czy może ma alergię. Czy zasadnym byłoby zrobienie mu testów i wykrycie alergenu?
KOBIETA, 37 LAT 11 miesięcy temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

U rocznego dziecka z AZS można wykonać testy alergiczne (z krwi lub skórne), chociaż tak jak mówili Pani inni lekarze skóra w tym wieku jest niedojrzała i uzyskane wyniki testów skórnych mogą nie być wiarygodne. Jeżeli nie zaobserwowała Pani pogarszania się zmian skórnych ani innych objawów związanych ze spożywaniem pokarmów to nie ma sensu wykonywać testów, bo nawet jeśli wyniki byłyby dodatnie, to pokarmów dobrze tolerowanych nie należy eliminować z diety. Najważniejsza jest obserwacja dziecka, a nie wyniki badań dodatkowych.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety