Czy można wykonywać ćwiczenia po dysplazji bioder?

Czy, jeśli po urodzeniu miałam stwierdzoną dysplazję bioder (leczona) a obecnie nie odczuwam większych dolegliwości bólowych, to mogę wykonywać ćwiczenia rozciągające okolice bioder? Np. szpagat lub sznurek. Czy są określone rotacje lub kierunki ruchów, których powinnam się wystrzegać?

Jesli panewki st. biodrowych udalo sie w miare prawidlowo wyksztalcic to wydaje sie ze wszystko jest ok, ale jednoznacznie nie da sie tego stwierdzic przez internet bez rtg i stosownego badania. W kwestii "wystrzegania sie" to unikalbym rotacji wewnetrznej uda i nadmiernego przywiedzenia. Pozdrawiam

Żeby stwierdzić czy można zwiększać zakresy ruchu w stawach biodrowych konieczne jest obrazowanie (rtg, tomografia czy rezonans). Anatomiczne możliwości uzyskania zakresu ruchu w stawach może określić ortopeda. Rozciąganie to proces, który niesie ze sobą ryzyko u każdego. Przeciążenia występujące przy ćwiczeniach rozciągających mogą uszkodzić chrząstki stawowe lub inne elementy, dlatego trzeba robić to bardzo rozsądnie i powoli. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki