Czy można wyleczyć chorobliwą zazdrość?

witam Czy mozna calkowicie wyleczyc chorobliwa zazdrosc? Moja dziewczyna zaczela chodzic do psychologa, nie wiem czy to pomoze, jej wiek 30lat. Jest zazdrosna o kolerzanki z pracy, ze szkoly, zadaje mi pytania typu kto mi sie bardziej podoba. Katroluje mnie i chciala by zebym kazda chwile spedzal z nia. Po powrocie od kolegi miala pretesje ze nie odpisalem na sms, problemem bylo to ze kolega wynajmuje mieszkanie z kolezanka. Zarzucala mi ze ogladam sie za dziewczynami na ulicy. Dziekuje

tak.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Witam!
Zazdrość jest ważnym uczuciem, ale jej nadmiar może niszczyć. Nadmierna zazdrość powiązana z kontrolą może wynikać z wielu czynników, w tym z wcześniejszych doświadczeń (m.in. bycia zdradzonym, okłamywanym), struktury osobowości, itp. Skorzystanie z pomocy psychologa nie jest gwarancją zmiany, gdyż to również zależy od wielu czynników, m.in. motywacji do wprowadzania zmian w swoim życiu. Trudno jest mi stwierdzić, czy Pana dziewczyna zmieni swoje podejście i czy będzie jej łatwiej radzić sobie z napięciem. Na pewno warto na ten temat rozmawiać. Możecie Państwo także wspólnie skorzystać z pomocy terapeuty dla par. Proszę jednak pamiętać, że zmienianie siebie jest procesem, czasem długotrwałym, szczególnie, gdy dotyczy problemów dotykających naszych fundamentalnych przekonań o sobie, świecie i innych ludziach. W takich przypadkach ważne jest również wspólne uczenie się nowych sposobów komunikowania się opartych na wyrażaniu własnych myśli, uczuć i potrzeb bez agresji, ale też na stawianiu granic.

Pozdrawiam

Witam Pana. Przede wszystkim rozstrzygnięcia wymaga określenie, którego Pan używa w swoim poście - "chorobliwa zazdrość". Mamy w zwyczaju używać określenia "chore" lub "chorobliwe" do zachowań,, które nie mieszczą się w ogólnie przyjętych normach. Czasem określenie chore czy chorobliwe zwalnia z odpowiedzialności osobę, która jest autorem takiego zachowania. Moim zdaniem potrzebuje Pan wiedzieć czy Pana dziewczyna odpowiada za to co robi czy nie. Być może sytuacja w Pana związku a przede wszystkim Pana doświadczenia wymagają wykonania bilansu. Proszę się zastanowić (być może gdzieś sobie napisać) co Panu daje ten związek (zyski, plusy), a czego Pana pozbawia (straty, minusy). Mam nadzieję, że może on być pomocny w decyzji co dalej z Pana obecnością w tym związku. To bardzo trudne jeśli w bliskim związku jest trudno o zaufanie. Jego brak może uniemożliwiać poczucie bezpieczeństwa i pogłębianie relacji. Pozdrawiam Pana
www.piotrantoniak.pl