Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można wyleczyć mięśniaki macicy domaciczną wkładką hormonalną?

Mam 41 lat. Dwa i pół roku temu, po porodzie lekarz znalazł u mnie mięśniaka na macicy o wielkości 20 mm, pół roku temu poczułam zmiany: nietrzymanie moczu, ból okolic krzyżowych, bolesność przy stosunkach. Udałam się do ginekologa. Lekarz stwierdził, że mięśniak urósł do 5 cm i należy zacząć go leczyć przez założenie hormonalnej wkładki domacicznej lub usunąć macicę. Mam obawy co do wkładki M*****, jak wpłynie na mój organizm, nigdy nie byłam leczona hormonalnie. Od dawna mam napady gorąca, stany depresyjne jakbym już przekwitała. A od pół roku jestem ciągle chora, przeziębienia i inne choroby dróg oddechowych. Proszę o inną opinię lekarską, bo widząc zafascynowanie mojego lekarza M****** nie sądzę by był on obiektywny.
, 41 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Mięśniaki macicy (włókniaki lub włókniakomięśniaki) należą do niezłośliwych nowotworów mięśnia macicy rozwijających się często u kobiet w wieku rozrodczym. W ramach leczenia kobietom z dużymi lub objawowymi mięśniakami macicy często proponuje się histerektomię lub miomektomię.

Ze względu jednak na potrzebę stosowania mniej inwazyjnych technik, opracowano również szereg alternatywnych, nieoperacyjnych metod leczenia. Nie ma jednak wśród nich stosowania wewnątrzmacicznej wkładki hormonalnej. Wprawdzie istnieją dane, które mówią, że lewonorgestrel uwalniany z wkładki może wpływać na wielkość mięśniaków poprzez hamowanie czynników wzrostu endometrium.

Dotychczas nie przeprowadzano jednak żadnych badań z randomizacją dotyczących stosowania lewonorgestrelu uwalnianego z wkładki wprowadzonej do jamy macicy w leczeniu kobiet z mięśniakami tego narządu. Ponieważ same mięśniaki mogą zaburzać wewnętrzną architekturę macicy, ich obecność jest przeciwwskazaniem do prowadzenia takiej terapii.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety