Czy można zabezpieczyć miejsce po ekstrakcji zęba?

Witam, 8 dni temu miałam zabieg ekstrakcji dolnej ósemki, wczoraj zdjęte szwy. Pomimo szwów mam "dziurę", niewielką (3-4mm średnicy), która jest dość głęboka. Boję się, że utknie tam jedzenie i nie będę go w stanie wyciągnąć. Czy istnieje możliwość aby stomatolog czymś zaopatrzył to miejsce, tak aby jedzenie nie mogło się tam dostawać?

Piotr Brzezik

Szwy zakładane po ekstrakcji mają na celu zatamowanie krwawienia i przyspieszenie gojenia rany powstałej w wyniku zabiegu. Odbudowa wyrostka zębodołowego (kości) czyli zarośnięcie wspomnianej przez Panią "dziury" to proces długotrwały. Zależy on m.in od Pani stanu ogólnego, zdolności regeneracyjnych organizmu, a także od stopnia trudności zabiegu. W przypadku zębów ósmych może to zająć nawet do 6 miesięcy. Jeżeli rana na błonie śluzowej jest zagojona (nie występuje np. podkrwawianie) nie ma powodów do obaw.

Do higieny okolicy po ekstrakcji zęba zalecane są szczoteczki o miękkim lub bardzo miękkim włosiu.