Czy można zacząć brać tabletki antykoncepcyjne w dowolnym dniu cyklu?

Wiem, że powinno zacząć się pierwszego dnia miesiączki, ale chciałam się dowiedzieć, czy pigułki antykoncepcyjne można zacząć brać dowolnego dnia cyklu i czy wtedy będą skuteczne?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Oczywiście można rozpocząć stosowanie tabletek w dowolnym momencie cyklu jednakże wpływa to na ich skuteczność.
Istnieją dwa podstawowe schematy rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych:

- pierwsza tabletka zostaje przyjęta pierwszego dnia cyklu (czyli w pierwszym dniu miesiączki),
- pierwsza tabletka zostaje przyjęta w dowolnym momencie cyklu.
W pierwszym przypadku skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana teoretycznie od przyjęcia pierwszej tabletki, natomiast w drugim przypadku zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji przynajmniej przez tydzień.
Dla zwiększenia skuteczności przy stosowaniu pierwszego opakowania tabletek można wspomagać się dodatkowymi metodami.

Tabletki antykoncepcyjne należą obecnie do najbardziej skutecznych, a także najchętniej stosowanych środków antykoncepcyjnych.
Skuteczność metody jest określana na podstawie tzw. wskaźnika Pearla (ilość ciąż, które wystąpiły u 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok). Dla tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, takich jakie Pani stosuje, przy skrupulatnym przestrzeganiu reguł stosowania współczynnik ten wynosi 0,1-0,2. Natomiast przy niepełnym stosowaniu się do zaleceń 6-8 (6-8 na 100 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w ciągu roku stosowania tej metody).

Pozdrawiam serdecznie!