Czy można zajść w ciążę po niepełnym stosunku?

Witam!
Mam takie pytanie, gdyż wczoraj pierwszy raz się kochałam, ze swoim chłopakiem, chociaż do końca mi nie wszedł w pochwę, zbyt mocno mnie bolało. Ale chodzi mi konkretnie o to, że spuścił mi się na tyłeczek i mogła jego sperma spłynąć mi do pochwy? A poza tym mam ogromne problemy z miesiączką, dostaje ją raz na 2 lub 3 miesiące. Czy mogło dojść w takim razie do zapłodnienia? Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Kiedy najszybciej można przeprowadzić badanie krwi, by sprawdzić, czy się jest w ciąży?
Bądź czy z naszym przypadku trzeba zażyć tabletkę zapobiegającą ciąży?
Dziękuję za opowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam!

Istnieje ryzyko ciąży jednak w Pani przypadku jest bardzo niewielkie. Może się ono wynikać z obecności plemników w preejakulacie (wydzielinie poprzedzającej wytrysk).
Przy nieregularnych cyklach u Pani trudno też określić, kiedy występują dni płodne. Myślę, że warto zgłosić się z tym problemem do ginekologa, który wykona odpowiednie badania i ustali leczenie.
Jeśli jest Pani zaniepokojona sytuacją proszę się upewnić i zrobić test ciążowy. Wstępną odpowiedź na pytanie, czy jest Pani w ciąży, można uzyskać już po około dwóch tygodniach od stosunku, jednak 100% pewność można mieć jedynie wykonując test beta HCG z krwi, które można wykonać trochę wcześniej.
Test beta HCG z krwi najwcześniej może być wiarygodny około 10 dnia od zapłodnienia. Jeżeli jednak wyjdzie negatywny, warto go powtórzyć.
Tabletki po stosunku można zażyć do 72 godzin od stosunku, aczkolwiek powinno się je stosować tylko w uzasadnionych przypadkach, ponieważ dawka hormonów w nich zawarta może wywołać pewne efekty uboczne.
Pozdrawiam serdecznie!