Czy można zamienić masę tłuszczową w mięśniową?

Witam! Mam 14 lat, jak na ten wiek jestem dobrze rozwinięty i rozbudowany, mam 183 cm wzrostu przy wadze ok. 100 kg. Jestem mężczyzną. W dni powszednie pół dnia spędzam w szkole, gdzie mam 4 wf-y tygodniowo. Drugie pół dnia spędzam w 50 proc. w domu oraz w 50 proc. na dworze, wychodzę ze znajomymi. Stopień aktywności fizycznej oceniam na wyższy niż przeciętny. Aktualnie wykonuję program 100 pompek. Zależy mi głównie na zrzuceniu niektórych okrągłości lub przepaleniu tłuszczu na mięśnie poprzez ćwiczenia. Wcześniej podejmowałem się cyklu A6W lecz nie wytrzymałem.

Każdą dietę jaką ustaliłem, nie udało mi się zrealizować, główny problem to posiłki szykowane przez rodzica, a nie przeze mnie. Mój ojciec od kiedy pamiętam ma nadwagę. Lekarz nie wykazał żadnych przyczyn powodujących otyłość. Przykładowy jadłospis w dzień powszedni wygląda następująco: na śniadanie jem zazwyczaj 3-4 kanapki czasami jajecznicę. Na popitkę herbatę (2-3 łyżeczki cukru). Na drugie śniadanie kanapkę w szkole. Po szkole przychodzę do domu, jem obiad, moim zdaniem za duży, wielokrotnie próbowałem uświadamiać, żeby szykowano mi pół porcji, lecz bez dużych rezultatów, wszystko po pewnym czasie wraca do normy. Na obiad zazwyczaj ziemniaki, jakieś mięso, kluski, czasami ryż lub kasza z mięsem. Niekiedy zupy.

Około godziny 20:00 jem kolację, 1-2 kanapki z pomidorem i szynką. Swojego czasu potrzebowałem brać sterydy, które wzmagały apetyt, teraz nie zażywam ich. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Witam,

Twoja masa ciała odpowiada otyłości. W związku z tym problemem polecałabym wspólną (wraz z osobą zajmującą się przygotowywaniem posiłków w domu) wizytę u lekarza i dietetyka. Otyłość w wieku młodzieńczym zazwyczaj oznacza problemy z masą ciała w wieku dorosłym. To także większe ryzyko chorób towarzyszących, będących wynikiem nadmiernej masy. Trzeba sprawdzić, co jest przyczyną otyłości. Czasem ma ona podłoże chorobowe, lub jest związana z przyjmowanymi lekami.

Możliwe, iż masz także dobrze rozwiniętą tkankę mięśniową, przez co ważysz więcej. Zasady zdrowego odżywiania dla dzieci i młodzieży znajdziesz w Piramidzie IŻŻ.
O tym, co może przyczyniać się do tycia przeczytasz w artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy
oraz:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci

Pamiętaj, że dodatek cukru, wielkość porcji wpływają na ilość kcal, które dostarczasz organizmowi.

Pamiętaj także, że pozostajesz pod opieką rodziców i to z nimi musisz konsultować wszystkie decyzje.

Pozdrawiam