Czy można zaszczepić 13-miesięczne dziecko przeciw grypie?

dzien dobry,prosze o odpowiedz co zrobic ...wnuczka mieszka w Anglii,jest zaszczepiona ,natomiast nie szczepia w Anglii przeciw gruzlicy.Corka domaga sie mowiac ze lata czesto do Polski,odpowiadaja ze u nas nie ma ryzyka itd...wnuczka ma obecnie 13 miesiecy czy jeszcze mozna bez ryzyka zaszczepic ja przeciw tej chorobie?przeciez na lotniskach ,w samolotach i w samej Anglii jest tyle narodowosci,tyle ludzi z roznymi chorobami.Dodam jeszcze ze ani razu nie byla wnuczka badana przez lekarza przed szczepieniem,gdy corka domaga sie slyszy pytanie ...czy cos dziecku jest?cos sie dzieje?Bardzo prosze o odpowiedz.pozdrawiam marylka-61@wp.pl

Lek. Paweł Szadkowski

Nie do końca wiem, o jakie szczepienie Pani pyta, gdyż raz podaje Pani grypę, a raz gruźlicę. Szczepionka przeciw grypie może być podawana każdemu już od 6 m.ż, jak najbardziej mogą Państwo zaszczepić wnuczkę. W Polsce na gruźlicę szczepi się jedynie noworodki. Szczepienie przeciw gruźlicy jest najbardziej efektywne bezpośrednio po urodzeniu, czyli jeszcze przed potencjalną możliwą ekspozycją na zakażenie prątkiem gruźlicy. Takie postępowanie zapobiega rozwojowi ciężkich postaci gruźlicy u najmłodszych dzieci. W krajach uprzemysłowionych o niskim ryzyku gruźlicy wśród ludności etnicznej (Niemcy, Szwecja, Finlandia), szczepienia BCG wykonuje się w grupach ryzyka, np. u dzieci robotników, imigrantów z krajów o wysokiej częstości gruźlicy. Oczywiście jeśli Państwo chcą, mają Państwo prawo zaszczepić wnuczkę w Polsce, nie sądzę, aby był z tym jakikolwiek problem.