Czy można zgłosić molestowanie po 14 latach?

Witam. Od kilkunastu lat zmagam się z pewnym przykrym doznaniem, które nie daje mi spokoju. W ostatnich miesiącach wręcz to się nasilało, nie dawało mi spokoju. W wieku 9 lat doszło do pewnego incydentu, które całkowicie odmieniło moje życie. Mój wujek dotykał mnie w miejscach intymnych podczas snu. Wydaje mi się, że gdybym w porę wtedy nie zareagowała mogło by dojść do czegoś gorszego. Była to jednorazowa sytuacja. Od tamtej pory nie utrzymywałam z nim żadnych kontaktów. Dziś mam 23 lata. Powiedziałam o tym przykrym zdarzeniu moim najbliższym, aczkolwiek z perspektywy czasu wydaje mi się, że źle uczyniłam. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze szansa, aby złożyć zawiadomienie o przestepstwie? Czy jest szansa, aby winny poniósł za to odpowiedzialność? Co powinnam zrobić? Czuję się fatalnie. Ta myśl prześladuje mnie od 14 lat. Nie potrafię wyrzucić jej z głowy.

Dzień dobry. Takie sprawy się nie przedawniają. Warto udać się do prawnika, który zapewne pomoże Pani w kwestiach prawnych. Dodatkowo warto pomyśleć również o psychoterapii. Pozwoli to przepracować Pani ten okres.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam,

zalecana jest psychoterapia jako forma pomocy.
Pomoc i bardziej szczegółowych informacji można uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002 lub pod numer 112.

Pozdrawiam serdecznie

Proszę zgłosić się do doświadczonego psychoterapeuty, zajmującego się obszarem seksuologii. Czytam, że zrobiła Pani wszystko co mogła w przeszłości nie utrzymywanie kontaktu jest czasem najlepsza formą zadbania o siebie, a niestety bliscy, z różnych powodów nie zawsze wiedzą jak najlepiej nas ochronić. Konsekwencje nadużycia seksualnego i nieadekwatnej reakcji na ujawnienie go mogą być niezwykle trudne, aby poradzić sobie z nimi samodzielnie. Aby zadbać o siebie w odpowiedni sposób konieczna będzie tu relacja z doswiadczonym specjalistą.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!
www.katarzynatulaza.pl

Witam.
Pyta Pani, czy zawiadomienie do prokuratury o molestowaniu po 13 latach ma sens? Na to pytanie Pani nie odpowiem, bo to kwestie prawne.
Rozumiem jednak, że posiada Pani chęć i gotowość do "rozliczenia się" z tym zdarzeniem, które "nie daje Pani spokoju".
Doświadczenie w mojej pracy psychoterapeutycznej z ofiarami przemocy seksualnej pozwala mi stwierdzić , że właściwą drogą do tego jest psychoterapia, która pozwoli Pani emocjonalne zamknąć tamten czas i żyć tak, aby przeszłość nie wpływała negatywnie na Pani teraźniejszość.

Gorąco namawiam do spotkania z psychoterapeutą i życzę odzyskania spokoju i radości ż życia.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.

www.pomocpsychologa.pl
https://www.facebook.com/Agnieszka.Dymska