Czy można zrobić przerwę w braniu tabletek i czy trzeba się dodatkowo zabezpieczać?

Byłam wczoraj u swojego ginekologa i zapytałam go, czy mogę zrobić przerwę dwumiesięczną w braniu tabletek, a on mi odpowiedział, że mogę robić kiedy chcę i na jak długo (tabletki biorę od 4 miesięcy). Tu przeczytałam, że lepiej podtrzymać ciągłość brania i sama już nie wiem, czy wziąć je czy nie. I mam jeszcze jedno pytanie: biorąc tabletki jestem zabezpieczona od pierwszego dnia? Bo w ulotce przeczytałam, że tak naprawdę, tylko w 2. tygodniu mogę kochać się bez zabezpieczenia mechanicznego, a w 1. i 3. powinniśmy używać też prezerwatywy. Proszę o pomoc, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Przerwę może Pani robić kiedy chce i jak długą chce. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, z jednym tylko zastrzeżeniem - bardzo znacznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę.
2. Opis w ulotce dotyczył sytuacji pominięcia tabletki, a nie jej regularnego przyjmowania. Jeśli pominie Pani tabletkę w pierwszym tygodniu opakowania, dodatkowa antykoncepcja jest konieczna (w trzecim może być potrzebna, ale zwykle nie jest). Natomiast jeśli przyjmuje Pani tabletki regularnie, przez cały czas jest Pani zabezpieczona.