Czy mukowiscydoza jest dziedziczna?

Ma pytanko odnośnie dziecka /mój przyszywany wnuczek/. Gabryś ma dwa miesiące. Z wyglądu to najzdrowsze dziecko na świecie, jest radosny, ładnie je mleko mamusi i pięknie i pięknie rośnie. W przesiewowym badaniu wykryto u niego mukowiscydozę, miał robione badania genetyczne i z potu, które tylko potwierdziły diagnozę. Jak to możliwe? Nikt w najbliższej rodzinie nie chorował na to. Skąd to się wzięło? Czy jest możliwa pomyłka? Czy jest jeszcze jakieś badanie które byłoby bardziej wiarygodne?

Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną. Rodzice i inni krewni mogą być oczywiście zdrowi bo choroba jest przenoszona przez nosicieli wadliwego genu, który ujawnia się jeśli oboje rodzice przekażą wadliwy gen dziecku. Nasilenie choroby też może być różne i zdarzają się przypadki rozpoznań nawet u dorosłych jeśli choroba ma niewielkie nasilenie. Konieczna dalsza diagnostyka i leczenie u specjalisty leczącego mukowiscydozę. Tutaj można znaleźć Poradnie specjalistyczną: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne. Niestety wg tej wyszukiwarki nie ma takiej przychodni w Świętokrzyskiem. Znalazłem w Łodzi. Prawdopodobnie jest też w Warszawie.