Czy muszę iść do szpitala?

Witam, mam 17 lat, 174 cm wzrostu, ważę niecałe 48 kg. Zdiagnozowano u mnie anoreksję, w co nie bardzo wierzę, ale to pomińmy. W ciągu kilku ostatnich miesięcy (mniej więcej od września) schudłam ok. 17 kg, od tego czasu nie miesiączkuję. Niepokoi to moich rodziców, którzy chcą wysłać mnie do szpitala na przymusowe leczenie. Bardzo tego nie chcę - nie podoba mi się perspektywa spędzenia wakacji na oddziale. Podobno "pomoc", jaką oferują takie placówki, sprowadza się jedynie do tuczenia pacjentów na siłę, czy to prawda? Chciałabym o pobycie w szpitalu dowiedzieć się jak najwięcej, bo widzę, że moi rodzice naprawdę chcą mnie w nim umieścić. Czy przy mojej wadze hospitalizacja naprawdę jest konieczna? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

O przyjęciu pacjenta do szpitala - za jego zgodą lub bez zgody- decyduje lekarz izby przyjęć, na podstawie osobistego badania, po stwierdzeniu wskazań do przyjęcia.
W przypadku osób powyżej 15 roku życia wymagana jest zgoda nie tylko przedstawiciela ustawowego (najczęściej - rodzica), ale i pacjenta.
Przypadki sporne rozstrzyga Sąd Rodzinny.
Wskazania do hospitalizacji osób chorych na anoreksję moga być różne. Kryterium wagi ciała to tylko jedno z nich.
Hospitalizacja jest wskazana np. w przypadku osób, u których BMI ma wartość <15 kg/m2. Inne przesłanki, bez względu na wagę to np. współwystępowanie innych zaburzeń psychicznych - np. depresji, zaburzeń lękowych, nadużywania substancji psychoaktywnych itp. Kolejną przesłanką może być również brak dostępności do leczenia w trybie ambulatoryjnym.
Inne przesłanki mogą wynikać ze współwystępowania chorób somatycznych i powikłań anoreksji - np. ze strony układu krążenia, przewodu pokarmowego.

Biorąc pod uwagę powyższe - trudno mi stwierdzić, czy hospitalizacja jest konieczna w Twoim przypadku.

Hospitalizacja wbrew woli pacjenta musi być związana ze stanem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pacjenta lub osób w jego otoczeniu lub z sytuacją, gdy nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie zdrowia lub pacjent nie jest zdolny do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.
Szczegółowo określa to ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.
Szpital jest miejscem pomocy, a nie ,,tuczu". Żywienie przez sondę jest możliwe jedynie w przypadku znacznego wyniszczenia organizmu, odwodnienia- są to stany zagrożenia życia i decyzja o zastosowaniu żywienia pozajelitowego jest oparta na przesłankach medycznych, a nie - sadystycznych. Pacjenci hospitalizowani z powodu anoreksji korzystają w trakcie pobytu w szpitalu przede wszystkim z intensywnej psychoterapii - indywidualnej i grupowej, która często jest dla nich niedostępna poza szpitalem. Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia anoreksji, zalecaną przez standardy leczenia. Szpitale są zobligowane do leczenia zgodnie ze standardami. W każdym szpitalu psychiatrycznym o interesy pacjentów dba rzecznik praw pacjenta, do którego można zgłosić swoje zastrzeżenia. Jest to osoba niezależna od szpitala, zatrudniana przez Ministerstwo Zdrowia.

Z pozdrowieniami