Czy muszę odstawić starsze dziecko od piersi?

Witam.

Jestem w 16 tyg. ciąży i karmię jeszcze piersią córkę, która za dwa m-ce skończy 2 latka. Próbowałam ją odstawić, ale szczerze mówiąc opornie mi to idzie.

Czy rzeczywiście odstawienie od piersi jest tu konieczne?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na podstawie Pani opisu, odstawienie starszego dziecka od piersi rzeczywiście jest bardzo wskazane - z dwóch względów:
- podczas drażnienia brodawek sutkowych (jakie zachodzi zwłaszcza przy karmieniu piersią), następuje uwalnianie do organizmu hormonu - oksytocyny. Hormon ten pobudza skurcze macicy, służy on w ginekologii do wywołania porodu. Tak więc, istnieje niebezpieczeństwo, iż w ten sposób dojdzie u Pani do porodu przedwczesnego.
- ze względu na drugie dziecko - jest to już najwyższy czas (również ze względu na rozwój psychiczny) na odstawienie go od piersi - w ten sposób przedłuża się czas całkowitej zależność (takiej bezpośredniej) dziecka od matki, opóźniając wkroczenie w następny etap rozwoju. Według zaceń WHO 12 miesięcy karmienia piersią jest wystarczającym czasem dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o karmieniu piersią.

Serdecznie pozdrawiam!