Czy muszę poddać się dalszemu leczeniu?

Witam.

Proszę o poradę w n/w sprawie. Rozpoznanie kliniczne: tumor mammaae sin, zmiana litototorbielowata nieotorebkowana, podejrzana. Rozpoznanie cytologiczne: w nadesłanych rozmazach widoczne bezpostaciowe masy kwasochłonne oraz pojedyńcze makrofagi. Komórek atypowych nie stwierdzono.

Uprzejmie proszę o odpowiedź co powinnam dalej robić i jakie są dalsze rokowania.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wynik biopsji cienkoigłowej nie jest do końca jednoznaczny. Należy go interpretować indywidualnie - niestety większości ważnych danych nie znam - tzn. Pani wieku, czy posiada Pani czynniki ryzyka raka piersi, jakiej wielkości jest guz, jak został wykryty itp.

Z opisu, zmiana wygląda na podejrzaną, więc raczej opis biopsji by mnie nie zadowolił, jeżeli byłabym Pani lekarzem prowadzącym. Aby na 100% wykluczuć zmianę złośliwą, należałoby moim zdaniem wykonać biopsję gruboigłową, albo wyciąć guz w całości (zabieg chirurgiczny) i ocenić wycięty materiał w badaniu histopatologicznym.

Proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego i ustalić tok postępowania.

Pozdrawiam serdecznie