Czy muszę przytyć, żeby miesiączka wróciła?

Ważę obecnie 54 kg, mam 170 cm wzrostu 19 lat. Okresu nie mam od lutego ubiegłego roku (byl po tabletkach od ginekologa, po odstawieniu nic) i chce go przywrócić naturalnie. W najgorszym momencie moich zaburzeń odżywiania ważyłam 49 kg,rok temu, teraz jem nnormalnie, dużo, w miarę zdrowo ale jesten od niedawna weganką. Suplementuje B12, wapń, żelazo i oczywiście nie mam zamiaru się odchudzać. Czy musze przytyć żeby miesiączka wróciła?

Dzień dobry!
Przywrócenie równowagi hormonalnej organizmu bywa trudne, zwłaszcza przy diecie ubogiej w tłuszcze. Proponuję w pierwszej kolejności wykonać dokładne badania, by poznać przyczynę braku menstruacji, a następnie zastosować się do zaleceń lekarza.
Warto także zająć się psychicznej stronie zaburzeń. Czy korzystała Pani z pomocy? sam wzrost wagi nie oznacza, że zaburzeń już nie ma i nie trzeba się im przyjrzeć.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

Szanowna Pani,
Odpowiedź na takie pytanie należałoby skonsultować także z endokrynologiem. Z punktu widzenia psychoterapeuty trzeba postawić pytanie, czy w związku z występującymi problemami odbyła Pani własną psychoterapię. Zaburzenia tego typu mogą mieć oczywiście podłoże psychologiczne. Na zaburzenia cyklu menstruacyjnego wpływa nie tylko niska waga ciała. Przyczyną może być też nadmierny stres, intensywność życia (przede wszystkim ćwiczeń fizycznych). Problem należy skonsultować z lekarzem osobiście.