Czy muszę usunąć ósemki przed założeniem aparatu?

Witam. Mam 21lat. Jestem po pierwszej wizycie u ortodonty, aparat stały jest niestety konieczny w moim przypadku, ale ortodonta zdecydowanie nalega na usunięcie ósemek, jak twierdzi ja w pełni ukształtowane, ale niestety zatrzymane i konieczne jest ich dłutowanie. Mam dentofobie, taki zabieg u mnie nie wchodzi zupełnie w gre i nic mnie do niego nie przekona, o czym tez informowałam swojego Ortodonte, machnął jedynie ręką i powiedział że jeśli ich nie usunę nie mam po co przychodzić. Czy lepiej skonsultować się z innym lekarzem, ktośry mi coś doradzi? Mogę usunąć inne żeby zamiast tych nieszczęsnych ósemek?

Dzień dobry,
niestety pozostawienie ósemek może utrudniać leczenie ortodontyczne lub zniwelować osiągnięty efekt - pewnie stąd taka decyzja.

pozdrawiam zdrowo :-)
lek.stom. Grzegorz Gdula