Czy mutacja w obrębie chek2 może oznaczać chorobę nowotworową?

Witam! Ostatnio zrobiłam badania genetyczne - pakiet nowotworowy. Dziś dostałam wyniki. Stwierdzono mutację w obrębie chek2. Mutacja I157T. Mam pytanie co z tymi wynikami dalej? Czy to oznacza ze predzej czy pozniej zachoruje na nowotwor? Jakie badaniabpoeinnam przeprowadzac w ramach kontroli i jak czesto? Czy wizyta u onkologa z tym wynikiem jest niezbedna?

Wynik ten wymaga konsultacji u onkologa w poradni genetycznej. Mutacja tego typu zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu w przyszłości mniej więcej dwukrotnie. Trzeba jednak pamiętać, że nie daje ona 100% ryzyka na zachorowanie na raka a jedynie wymusza na pacjencie zdrowy tryb życia. Dalsze postępowanie na podstawie zaleceń Poradni genetycznej.