Czy mycie zębów rano i wieczorem u osoby z aparatem ortodontycznym jest wystarczające?

Dzień dobry Noszę stały apart ortodontyczny i mycie zębów po jedzeniu następuje dopiero po kilku godzinach (taki mam rytm pracy). Mam 42 lata. Myję zęby rano i wieczorem. Czy w tej sytuacji grozi mi próchnica i zniszczone zęby po zdjęciu aparatu? Dziękuję za odpowiedź

Dobry wieczór,
w przypadku leczenia stałym aparatem ortodontycznym oprócz mycia zębów zwykłą szczoteczką (manualną czy elektryczną) warto stosować szczoteczki międzyzębowe (są poręczne i można je wszędzie ze sobą zabrać, dostępne w różnych rozmiarach, również w drogeriach) i nici (np. SuperFloss, która jest dedykowana do oczyszczania okolic zamków aparatu. Jeśli nie ma Pani możliwości umycia zębów od razu po jedzeniu warto przynajmniej przepłukać dokładnie jamę ustną wodą i może dodatkowo chociaż stosować te szczoteczki międzyzębowe.
Warto pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych u stomatologa oraz oczyszczaniu zębów z kamienia i osadów.
Pozdrawiam

Zęby z założonym aparatem ortodontycznym wymagają jeszcze lepszej i dokładniejszej higieny niż standardowo. Dotyczy to oczywiście aparatu stałego, który ze względu na zamocowane zamki wymaga precyzyjniejszego oczyszczenia szczelin zębowych i trudno dostępnych miejsc. W tym celu pacjent powinien używać szczoteczki ortodontycznej ze specjalnie wyprofilowanym rowkiem, dodatkowo może używać szczoteczki jednopęczkowej lub szczoteczki interdentalnej, które ze względu na swój rozmiar i kształt są dobrym uzupełnieniem higieny zębów w aparacie. Warto stosować nić ortodontyczną, która ma specjalną usztywnianą końcówkę, a nawet przepłukiwać zęby za pomocą tzw. irygatora. Oczywiście najlepiej myć zęby po każdym posiłku (czasami warto zabierać szczoteczkę do pracy i szybko oczyszczać zęby w toalecie), ale jeśli nie ma takiej możliwości, warto choć przepłukać zęby czystą wodą lub płynem do płukania jamy ustnej, co zredukuje odkładanie się resztek pokarmowych i bakterii. Mycie zębów rano i wieczorem to przyzwoita ilość. Choć leczenie ubytków w trakcie leczenia ortodontycznego jest nieco trudniejsze, to nie znaczy, że niemożliwe. Od tego są regularne wizyty u stomatologa, aby kontrolował stan zębów. Proszę więc skorzystać z powyższych rad i nie martwić się na przyszłość.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl