Czy na podstawie BHCG można określić tydzień ciąży?

WITAM. JESTEM PO DRUGIM BADANIU BETA HCG. WYNIK 9950 MLU/ML. KTÓRY TO TYDZIEŃ CIĄŻY? W WYKAZIE "NORM" SĄ RÓŻNE MOŻLIWOŚCI-4TC, 5TC, 6TC, 7TC. JUŻ SAMA NIE WIEM. PROSZĘ O POMOC W ROZSZYFROWANIU WYNIKU BETA HCG. POZDRAWIAM SERDECZNIE

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Na podstawie oznaczenia stężenia beta HCG nie określimy dokładnie czasu trwania ciąży - wartości prawidłowe (normy) dla danego tygodnia mieszczą się bowiem w szerokim zakresie. Przykładowo: w 5-6 tygodniu ciąży za prawidłowe uznaje się wartości między 850 a 20800 mIU/ml, a w 6-7 tygodniu między 4000 a 100200 mIU/ml - zakresy te są bardzo szerokie i w dodatku nakładają się na siebie. Czas trwania ciąży określa się na podstawie ostatniej miesiączki - znając jej datę, łatwo policzyć, który mamy teraz tydzień. Natomiast termin porodu najpewniej oceni lekarz podczas badania USG, wykonanego w 10-12 tygodniu ciąży. Pozdrawiam serdecznie!