Czy nacieki z guza oznaczają przerzuty?

W badaniu endoskopowym podczas kolonkoskopii lekarz opisał, że to rak esicy. Pobrano wycinki do badań i jest niezgodność, ponieważ na wyniku wycinków hispatologicznych pisze, że to gruczolak kosmkowy o niskim stopniu dysplazji. Zrobiono tomograf komputerowy i przystąpiono do operacji usunięcia guza. Niestety po otwarciu okazało się ze guz jest tak duży i ma nacieki na biodro, na aorte, na układ moczowy...i wyłoniono aby stomie guza zostawiając. Co dalej nalezy robic? Lekarze po wygijeniu chcą przez stomie pobrac wycinek do badania, by okteslic jaki to guz, ale mowią ze na pewno jest złośliwy. Czy jest szansa na to by guza zmniejszyc i wtedy go wyciąć, czy lekarze predzej nie wiedzieli, że guz jest tak duży ze podjęli probe wycięcia? Czy te nacieki oznaczaja ze to są przerzuty? Bo wątraba i pluca są bez zmian. RBC we krwi przed operacją wynosiło 70,8. Czy nie za wcześnie podjęto się operacji? Były bardzo duże trudności w wypróżnianiu, bóle. Ale lekarze przed operacją mówili, że nie będzie potrzebna nawet stomia, a po otwarciu takie coś. Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania. Czy jest szansa na zycie

Lek. Michał Lenard

Nacieki na inne narządy są spowodowane przerzutami, dlatego lekarze podejrzewają złośliwy nowotwór. Konieczne będzie określenie jego rodzaju i dalsze leczenie u onkologa, który określi możliwości leczenia. Jeżeli będzie to możliwe, to zastosowane zostanie leczenie zmniejszające guza, co umożliwi jego usunięcie. Niestety może to być jednak niewykonalne, lub bezcelowe ze względu na obecność przerzutów, które mogą nie nadawać się do usunięcia. W takim wypadku pozostanie leczenie zachowawcze. O szczegółach postępowania powinien Pana informować lekarz prowadzący. Pozdrawiam!