Czy nadciśnienie w ciąży jest groźne?

Witam,
chciałam zapytać, czy nadciśnienie jest groźne w ciąży? Czy czymś grozi, bo mierzyłam ciśnienie u ginekologa i miałam 160/93, już 3 razy miałam duże? To jest największe i lekarz mnie wysłał do lekarza ogólnego, a dlaczego, jak mierzę w domu, to mam 133 i nie przekracza 90?
Czy mam się czym martwić, bo strasznie się przejmuję?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Istnieje jednostka chorobowa zwana nadciśnieniem indukowanym ciążą. Warunkiem jej rozpoznania jest ciśnienie tętnicze u ciężarnej powyżej 140/90 występujące po 20 tygodniu ciąży.
Zarówno tę chorobę, jak i nadciśnienie pojawiające się wcześniej lub przed ciążą, należy skutecznie kontrolować. W przeciwnym razie dojść może do powikłań u dziecka, tj. wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu, przedwczesne odklejenie łożyska czy poród przedwczesny.
W Pani przypadku należałoby jednak najpierw wykonać rzetelne pomiary. Możemy bowiem mieć do czynienia z tzw. nadciśnieniem białego fartucha, które charakteryzuje się tym, że pacjent ma wysokie wartości ciśnienia tylko w momencie, gdy mierzy je lekarz/pielęgniarka.
Najlepiej byłoby, gdyby Pani mierzyła ciśnienie 3 razy dziennie w domu i zapisywała wyniki pomiarów. Po tygodniu takiego mierzenia proszę zgłosić się do swojego ginekologa lub lekarza rodzinnego i pokazać mu swoje zapiski (chyba, że wartości ciśnienia będą niepokojąco wysokie, często ponad 140/90 - w takim układzie należałoby udać się na wizytę szybciej).
Proszę nie zwlekać z diagnostyką ewentualnego nadciśnienia, ponieważ jest to poważne zagrożenie dla zdrowia Pani i dziecka.
Pozdrawiam serdecznie!