Czy nadmierna masturbacja u 19-latka może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych?

Witam! Czy nadmierna masturbacja u 19-latka może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych? Czy mogą się przez to, wolniej rozwijać cechy płciowe, lub przestać się rozwijać wcale? Masturbuję się raczej codziennie lub 2 razy dziennie i martwię się że może mi to w jakiś sposób zaszkodzić, jednakże czuję się bardzo często pobudzony. Czy można tutaj mówić już o anomalii i czy zagraża to mojemu zdrowiu, mając przede wszystkim na uwadze, kwestię hormonalną mojego organizmu?

Nadmierna masturbacja nie prowadzi do zaburzeń hormonalnych, nie powoduje wolniejszego rozwoju cech płciowych. Proponuję poczytać o masturbacji na tym Forum. Pozdrawiam. JW, Poznań.

Dzień dobry!

Nie, masturbacja nie powoduje zaburzeń hormonalnych, ani nie ma wpływu na rozwój narządów czy cech płciowych. Nie mniej jednak nadmierna masturbacja może przyjąć cechy uzależnienia czy kompulsji itp.

Pozdrawiam!