Czy nadmierne napięcie mięśni wynika z nerwicy?

Witam. Czy ciagle napiete wszystkie miesnie szczegolnie miesnie dna miednicy i posladkow( to wszystko po komplikacjach poporodowych, obnizenie sciany pochwy, rozejscie spojenia i przemieszczenie stawu biodrowego(ustawione dopiero po roku)przeczulica i zaniki czucia plus ponowna operacja zle zszytego krocza) moga byc przyczyna ich zaniku? Osteopatia dziala na krotka mete a nieraz wcale. Czy to nerwica? Martwie sie o siebie bo nie wyobrazam sobie tak dalej zyc i ciagle o tym mysle. Co robic?

Szanowna Pani,

Przykro mi z powodu przeżywanych przez Panią trudności - z tego, co Pani opisuje są one naprawdę bardzo uciążliwe i utrudniają Pani funkcjonowanie.
Niestety, na podstawie opisu internetowego trudno jest stwierdzić, czy opisywane przez Panią objawy mają podłoże nerwicowe. Nie jest to wykluczone; w przypadku zaburzeń nerwicowych możliwe jest szerokie spektrum objawów, obejmujących napięcia mięśniowe. Trudność diagnostyczna polega na tym, że w przypadku nerwicy objawy są identyczne w subiektywnym odczuciu chorego jak te, które pojawiają się w chorobie somatycznej. Innymi słowy - chory cierpi tak samo.
Prawidłową drogą postępowania w wypadku podejrzewania nerwicowego podłoża dolegliwości jest zawsze wykluczenie możliwego podłoża somatycznego, a więc wykonanie wszystkich niezbędnych badań. W przypadku uzyskania diagnozy o zdrowym stanie badanych organów, należy skierować się do psychiatry, który dokona diagnozy pod kątem nerwicy oraz zaleci stosowanie odpowiedniej farmakoterapii.
Gorąco zachęcam Panią do szukania dla siebie odpowiedniego leczenia.
Życzę Pani powodzenia i powrotu do zdrowia.

Jeśli lekarze wykluczyli inne podłoże (czyli fizjologicznie wszystko już uległo rehabilitacji) podobne objawy mogą mieć także tło emocjonalne (nerwicowe). Warto zatem najpierw skorzystać z pomocy lekarskiej, a dalej podjąć konsultację psychologiczną.