Jak wykonać test ciążowy?

Dzień dobry!

Kobiety z nadwagą znacznie częściej mają stwierdzone zaburzenia owulacji. Związane jest to z nieprawidłowym wydzielaniem i metabolizmem hormonów. W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny, tym samym u osób posiadających więcej tkanki tłuszczowej stwierdza się podwyższone stężenia tych hormonów we krwi. Zwiększona ich produkcja może niekorzystnie wpływać na przebieg cyklu płciowego, hamując owulację.
Często nadwaga jest silnie związana z chorobami ginekologicznymi. Mam tu na myśli zespół policystycznych jajników (PCO), któremu najczęściej towarzyszą zaburzenia miesiączkowania, cykle bezowulacyjne oraz niepłodność. Zdarzają się mięśniaki macicy oraz guzy złośliwe, które również mogą doprowadzić do niepłodności, uniemożliwiać zagnieżdżenie zarodka w macicy lub wywoływać poronienia.
U kobiet z nadwagą znacznie trudniej jest też oceniać obraz ultrasonograficzny płodu ze względu na gorszą penetrację podściółki tłuszczowej przez fale dźwiękowe, a co się z tym wiąże, trudniejsza jest diagnoza.

Pozdrawiam!

Ania Kuczkin

0

Negatywny wpływ nadwagi i otyłości na rozwój płodu i przebieg ciąży jest ciągle badany.
Jednakże u kobiet z nadmierną masą ciała zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego. Możliwe jest wystąpienie komplikacji w czasie porodu. W wyniku otyłości mogą występować również zaburzenia laktacji lub całkowity jej brak. Również u osób z nadwagą, czy otyłością często zdarzają się niedobory składników pokarmowych szczególnie witamin, gównie kwasu foliowego i wit. B12, czy składników mineralnych tj. żelazo, które są bardzo ważne dla rozwoju płodu.
Kobietom, których BMI nie jest prawidłowe zaleca się przed planowanym poczęciem zmniejszenie masy ciała, zdrowe odżywianie, bogate we wszystkie składniki odżywcze.
Jeśli kobieta już jest w ciąży w zależności od BMI przyrost masy ciała w ciąży jest różny
13-18 kg dla kobiet z BMI <18,5
11-16 kg dla kobiet o prawidłowej masie ciała 18,5-24,9 BMI
7-11 kg dla kobiet z nadwagą BMI 25-29,9
5-9 kg dla kobiet otyłych BMI >30

Warto również przed planowaną ciążą poradzić się lekarza ginekologa, który określi czy stan zdrowia pacjentki jest dobry, czy należałoby wcześniej zadbać o prawidłową dietę.

0

Witam serdecznie,
Zwiększona masa ciała ma często negatywny wpływ na przebieg ciąży. Sama ciąża także sprzyja powstaniu otyłości. Panie, które w trakcie dziewięciu miesięcy przybrały na wadze znacznie więcej, mają problem z powrotem do wagi wyjściowej. Z powodu zbyt dużego obciążenia częściej kobietom otyłym dokuczają bóle nóg oraz kręgosłupa i stawów. Nie można jednak bezwzględnie powiedzieć, że nadwaga, czy otyłość jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciąże. Trzeba jednak pomyśleć o czynnikach zdrowotnych, które mogą pojawić się z uwagi na zbyt dużą masę ciała.

0

Witam. Warto przed planowaną ciążą zgubić nadmierne kilogramy. Będzie to korzystne dla kobiety, jak i dla dziecka. Chudnąc zmieni się dietę na bardziej zdrową, a więc bogatą w warzywa, owoce ( w ograniczonej ilości), pełnoziarniste produkty, co wysyci organizm odpowiednią ilością witamin i składnikow mineralnych. Kobiety z nadwagą często rodzą duże dzieci (makrosomia), co nie jest korzystne ani dla kobiety, ani dla dziecka. Często u kobiet otyłych przeprowadza się cesarskie cięcie, a znieczulenie u osób z nadwagą zawsze jest problematyczne, dodatkowo przecięte fałdy brzuszne mogą dłużej i trudniej się goić. Warto zbadać się również w kontekście policystycznych jajników, które często towarzyszą otyłości, a mogą utrudnić zajście w ciąże.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty