Czy nadwaga jest szkodliwa?

Czytałam niedawno artykuł mówiący o tym, że nadwaga i lekka otyłość nie jest szkodliwa dla zdrowia, jesli ma się zdrowy metabolizm. Niebezpieczne dla zdrowia jest to co wiąże się z zaburzeniami metabolizmu (otyłość brzuszna. cukrzyca i inne choroby). Czy to prawda, że nadwaga sama w sobie nie jest szkodliwa?

Dzień dobry,
Nadwaga to już mały krok do otyłości.
U niektórych osób już w okresie nadwagi (BMI 25 -29,9) pojawią się problem zdrowotne, które wraz ze wzrostem wagi zaczynają się nasilać.
Jeżeli osoba prowadzi zdrowy styl życia - dieta, aktywność fizyczna, nie nadużywa alkoholu, nie pali a waga utrzymuje się na danym poziomie wówczas możemy stwierdzić że ryzyko chorób dietozależnych jest niskie mimo większej wagi.
Należ pamiętać że wskaźnik BMI nie jest wiarogodny dla sportowców, osob o dużej zawartości masy mięśniowej, kobiet w ciąży o raz dzieci poniżej 15 roku a także osób po 65 roku życia.

Witam. Nadwaga czy otyłość to zagrożenie dla zdrowia. Często lekka nadwaga bez zmiany stylu życia (zła dieta i mała aktywność fizyczna) kończą się otyłością. Zdarza się tak, że osoby z nadwagą mówią, że dobrze się czują, mają dobre wyniki badań, ale konsekwencje otyłości mogą wyjść za rok, dwa, pięć, a nawet 10lat, np.obciążone kolana, kregosłup. Skąd się biorą nadmierne kilogramy? ze spożywania nadmiaru kaorii, więcej niż jesteśmy w stanie spalić, często są to produkty mocno przetworzone, tłuste, bogate w cukry proste, a spożywanie w dużej ilości takich produktów to duże ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu2. Nie choruje się na otyłość tylko na choroby, które powstają w jej wyniku. Dlatego warto zadbać o profilaktykę i jeśli występuje nadwaga to ją zredukować, łatwiej jest zrzucić 5-10 kg niż później 30-40kg, im jesteśmy młodsi tym łatwiej zmienić nam przyzwyczajenia, a więc dietę. Z wiekiem również zwalnia przemiana materii, więc zrzucenie zbędnych kilogramów może byc trudniejsze. Pozdrawiam