Czy nadwaga może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

witam mam 27 nie moge zajsc w ciaze lecze sie prywatnie biore rozne leki i nic nie pomaga mam nadwage czy to moze byc przyczyna braku zajcia w ciaze co mam robic

Witam,

Na jakiej podstawie określa Pani swoją nadwagę - wskaźnik BMI? Nie podała Pani również typu budowy, tzw. "jabłko" lub "gruszka". Wszelkie wahania od prawidłowej masy ciała - niedowaga, otyłość mogą się przyczynić do problemów z zajściem w ciążę. Częściej jednak kobiety z niedowagą mają problemy z zajściem w ciążę niż kobiety z nadwagą. Nie znam wyników pozostałych badań, niemniej jednak wydaje mi się, że problem z zajściem w ciążę leży gdzie indziej. Jeżeli ma Pani niewielką nadwagę, wielkości 2-3 kg nie powinno być problemów z tej strony by zajść w ciążę. W każdym bądź razie proszę pamiętać, że zachodzenie w ciążę z nadwagą lub otyłością może się wiązać z innymi problemami: makrosomia płodu, cukrzyca ciężarnych, itp.

Dzień dobry!
Nadwaga często ma wpływ na zaburzenia owulacji. Związane jest to z nieprawidłowym wydzielaniem i metabolizmem hormonów. W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny, idąc tym tropem osoby z nadwagą posiadają więcej tkanki tłuszczowej, a tym samym mają podwyższone stężenia tych hormonów we krwi. Zwiększona ich produkcja może niekorzystnie wpływać na przebieg cyklu płciowego, hamując owulację.
Pozdrawiam!
Ania Kuczkin

Witam,

w znakomitej większości przypadków zmiana stylu życia poprzez utratę nadwagi, wdrożenie wartościowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych, rozwiązuje problem. Jednak niektóre choroby jak choćby cukrzyca dostarczają dodatkowych problemów medycznych zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny.

Wśród kobiet dwie najpowszechniejsze przyczyny niepłodności to otyłość i insulinooporność, u coraz większej liczby pacjentek rozpoznawany jest zespół policystycznych jajników i zespół metaboliczny, te dwie jednostki dotykają już 25% populacji kobiet. Sam zespół policystycznych jajników (PCOS) to najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet. PCOS i zespół metaboliczny są związane z insulinoopornoscią, otyłością a w konsekwencji cukrzycą.
Ciekawe wdaje się że 60% otyłych kobiet i 40% kobiet bez otyłości posiada insulinooporność, w tym drugim przypadku rozpoznaje się ją dopiero w momencie kiedy pacjentka nie może zajść w ciąże. Ponad jedna trzecia pacjentek z PCOS ma problem z zajściem w ciąże, należy jednak podkreślić, że ta liczba się zmniejsza jeśli pacjentka nie jest otyła (mimo rozpoznanego PCOS)
Kolejna bardzo ważna przyczyna niepłodności u kobiet to brak owulacji (25% przypadków niepłodności) i tutaj PCOS jest jedna z najczęstszych przyczyn.
Jak zatem radzić sobie z insulinoopornością i cukrzycą jeśli kobieta chce zajść w ciąże ? Należy perfekcyjnie kontrolować poziom glukozy, insuliny we krwi oraz masy ciała, która powinna mieścić się w normie BMI. Te efekty można uzyskać poprzez ćwiczenia i odpowiednio dobraną dietę, która potrafi ustabilizować cukier i insulinę a jednocześnie dostarczyć wszystkich mikroelementów do organizmu.

Biorąc pod uwagę badania, statystyki i chyba przede wszystkim zdrowy rozsądek warto ofiarować sobie odrobinę luksusu pod postacią zdrowego stylu życia ;) pozdrawiam