Czy należę do grupy kobiet, które nigdy nie doświadczą orgazmu?

Mam 41 , 2 porody za sobą , 16 lat małżeństwa i 0 orgazmów - nigdy. Byłam u seksuologa , który stwierdził jedynie brak wad fizycznych. Hormony są ok. Nie masturbowałam się , nie mam z tego przyjemności. Kontakty cielesne bywają przyjemne do pewnego momentu, potem zaczyna mnie drażnić dotyk, czasem czuję ból a najczęściej chęć zakończenia aktu. Chciałabym zapytać czy należę do grupy nieszczęsnych kobiet które nigdy nie doświadczą orgazmu? Kupiłam kulki dopochwowe, włożyłam i w ogóle ich nie czuję

Dzień dobry!

Część kobiet rzeczywiście nigdy w swoim życiu nie doświadcza orgazmu. Jest jednak za wcześnie, aby stwierdzić, czy Pani należy do tej grupy.

Dla większości kobiet orgazm jest reakcją wyuczoną, zdobytą umiejętnością (a nie wrodzonym odruchem), a to zdobywanie i nauka jest procesem - czasami czasochłonnym.

Zachęcam do dalszych konsultacji seksuologicznych, najlepiej z doświadczonym psychoterapeutą seksuologiem. Jego rolą jest zarówno poszukiwanie ewentualnych przyczyn braku orgazmu, jak i prowadzenie/ towarzyszenie w "poszukiwaniach" i treningu. Często początkowo opiera się on na nauce masturbacji. Wiele kobiet początkowo stwierdza "nic nie czuję, to bez sensu", aby z czasem stopniowo odkrywać coraz większą przyjemność i możliwość kierowania nią.

Po dwóch naturalnych porodach elastyczność ścian pochwy może być osłabiona. Tzw. kulki gejszy, noszone regularnie, służą właśnie temu, aby tą elastyczność poprawić. Same w sobie nie muszą być jednak wyraźnie wyczuwalny, ani dawać szczególnej przyjemności - to naturalne.

Pozdrawiam!