Czy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas zażywania antybiotyku?

Zażywam pigułki antykoncepcyjne. W trakcie ich zażywania zmuszona zostałam do leczenia antybiotykiem D*****(500 mg 2xdziennie). Ostatni raz antybiotyk zażyłam wieczorem 14. dnia cyklu, a 22. dnia cyklu (2. dzień przerwy) uprawiałam seks bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy jest możliwe zajście w ciążę w takim wypadku? W ulotce tabletek opisuje się osłabienie skuteczności działania antykoncepcji w trakcie kuracji antybiotykowej, jednakże nie jest napisane o czasie, w jakim należy się dodatkowo zabezpieczać. Jedna szkoła mówi, że należy w trakcie kuracji, co jest logiczne, druga natomiast - że także tydzień po zakończeniu leczenia. Gdyby założyć taki wariant - uprawiałam seks 7. dnia od zakończenia kuracji. Czy byłam w tym czasie już chroniona? Dodatkowo chciałabym zapytać, czy opóźnienie wystąpienia krwawienia z odstawienia może wynikać właśnie z przebytej choroby i leczenia antybiotykiem?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Większość antybiotyków zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej i w związku z tym przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po jego zakończeniu powinno się stosować dodatkowe środki zabezpieczające (prezerwatywę). Informację o tym czy w przypadku stosowanego przez Panią antybiotyku istnieje współdziałanie z pigułkami antykoncepcyjnymi znajdzie Pani w ulotce dołączonej do antybiotyku oraz do pigułek antykoncepcyjnych.

Jeśli w trakcie stosowania przez Panią antybiotyku doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko ciąży. W tym przypadku pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami powinna Pani wykonać test ciążowy. W przypadku, gdy jest dodatni powinno się natychmiast odstawić antykoncepcję i udać się do ginekologa.

http://abcantykoncepcja.pl/pytania/czy-przyjmowanie-antybiotyku-podczas-tygodnia-przerwy-wplywa-na-skutecznosc-dzialania-nowego

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl