Czy należy usunąć trójki u 8-latka?

Witam. Synek ma 8 lat. Wyszła mu już jedna górna 2 ale pod skosem. Druga dwójka wychodzi w drugiej linii zębów tak jakby z tyłu. Dolne jedynki i dwójki wyszły prosto. Pani doktor twierdzi że powinniśmy usunąć górne kły (trójki) i założyć dziecku zdejmowany aparacik aby nosił go na noc i przez 4 godziny dziennie. Mamy się zastanowić nad ewentualnym aparatem. Boję się jednak że później nie będzie miejsca na stałe 3 bo górne 1 i 2 ma dość szerokie i żeby 2 wróciły na swoje miejsce trzeba usunąć 3.

Zęby mleczne zazwyczaj mają mniejsze rozmiary od zębów stałych. Łuki zębowe powinny zwiększyć swoje rozmiary przed okresem wymiany uzębienia, co objawia się przerwami pomiędzy zębami mlecznymi ( zwanymi w stomatologi małpimi szparami). Proces ten jest warunkowany wieloma czynnikami m.in. dietą, sposobem oddychania. Prawdopodobnie łuki zębowe w przypadku Pani synka są zbyt wąskie i na tym etapie niezbędny jest aparat. Taki ruchomy aparacik najczęściej posiada śrubę, której rozkręcanie stymuluje szczęki do wzrostu. Proszę tylko pamiętać, że jedynie noszony daje efekty. Bardzo ważne jest optymistycznie wprowadzanie tego pomysłu u dziecka, aby wręcz cieszyło się z noszenia aparatu. Proszę również pamiętać, im wcześniej rozpoczęte leczenie ortodontyczne tym szybsze i często trwalsze efekty. Pozdrawiam.