Czy należy zrobić dłuższą przerwę podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam :) Od 1,5 roku zażywam tabletki, dobrze się czuję i nie mam żadnych problemów, jednak postanowiłam zrobić co najmniej 3-miesięczną przerwę od brania tabletek, aby mój organizm odpoczął. Boję się, że przez takie długotrwałe branie tabletek mogę mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciąże. Czy taka przerwa jest potrzebna? Znam opinie osób które uważają, ze podczas tak krótkiej przerwy organizm nie zdąży się przystosować i taka przerwa nic nie da, tylko wprowadzi zamieszanie. Doradźcie co mam zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nowej generacji nie wymagają stosowania przerw w stosowaniu dla uregulowania gospodarki hormonalnej. Najnowsze preparaty zawierają małe dawki hormonów, które nie powodują częstych działań niepożądanych. Producenci leków zapewniają, że tabletki można odstawić w dowolnym momencie, a starania o dziecko podjąć od razu po ich odstawieniu. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym miesiącu istnieje zwiększone ryzyko zapłodnienia i wystąpienia ciąży mnogiej.

Pozdrawiam