Czy napięcie na twarzy i migreny mogą pogłębić wady wzroku?

Mam napięcia na twarzy z powodu nerwicy natręctw i dysmorfofobii. Powstają one w wyniku automatycznego silnego skupienia na twarzy. Odkąd się to zaczęło, mój wzrok zaczął słabnąć. Napięcia, ból, wrażliwość na światło, szybkie męczenie się – to objawy. Jestem na psychoterapii i farmakoterapii, więc nad tym pracuję. Dbam o oczy, dietę, etc. Częste czytanie też nie szkodziło oczom. Na ile migreny oczu, napięcia, ciśnienie w oczach i wokół nich wpływa na pogłębianie się wady wzroku?

Szanowna Pani, ciągłe napięcie nie sprzyja oczom. Pomocne w rozluźnieniu napięć tego obszaru są metody pracy z ciałem (ćwiczenie zegar), praca z oddechem.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski