Czy napoje energetyczne blokują wchłanianie związków odżywczych i minerałów?

"Każda cola blokuje wchłanianie związków odżywczych i minerałów przez najbliższe 24h po jej wypiciu." Czy tak samo jest z napojami energetycznymi? lub z jakimiś innymi napojami?

Witam,
każdy tego typu napój/sok zawiera duzo substancji konserwujących, które w większym lub mniejszym stopniu mają wpływ na wchłanianie składników mineralnych oraz witamin, dlatego w diecie należy ich unikać, a raczej zastapić wodą.
Pozdrawiam

Napoje energetyzujące zmniejszają wchłanianie składników mineralnych ze względu na zawartą w nich kofeinę. Nie powinno się pić ich przed lub po posiłku.

Witam Jak już zostało wspomniane napoje energetyzujące zmniejszają wchłanianie składników mineralnych ze względu na zawartą w nich kofeinę, dlatego zamiast nich proponowałabym wodę.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Cola blokuje wchłanianie wapnia poprzez swój skład ( duża zawartość fosforanów). Napoje izotoniczne są bezpieczne.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Napoje energetyzujące mogą zmniejszać wchłanianie składników mineralnych więc proponuje zamienić je na wodę i soki świeżo wyciskane. Jeżeli chodzi o działanie pobudzające ma je również mocna zielona herbata.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk