Czy naprawdę ze mną jest wszystko w porządku?

Witam! Dawno nie pisałam, jednak chciałam napisać, że kilka tygodni po tamtej wadze, ważyłam się wczoraj i ważę 46 kg nawet przy tabletkach. Wtedy co pisałam, kiedy się ważyłam, waga wskazywała na przytycie, bo 48 kg, ale we wszystkich ciuchach i butach, czyli ważyłam 47 kg. Jednak ja w ogóle nie mam apetytu, jem bardzo mało w ciągu dnia. Pracuję, ciągle jestem w ruchu, mam też małego synka, 3 latka, więc ciągle mam ruch i nie chce mi się w ogóle jeść.

Mam pytanie, czy to prawda, że dziewczyny, które chorują na chorobę zwaną ''anoreksją'', nie czują głodu, a żeby cokolwiek jeść, jedzą same owoce i warzywa? Siostra mnie tak straszy, że ja mam anoreksję :( ale to niemożliwe! Co z tego, że jem same owoce i warzywa, jak ja je lubię i się nimi najadam, nic na to nie poradzę. Nie mam takiego zapotrzebowania na jedzenie jak inne kobiety. Kiedyś (jeszcze przed ciążą i po też) miałam rozmiar spodni 36. Dziś mam 34 i wiszą mi troszkę na nogach i tyłku. Ale mam nadzieję, że nie mam tej choroby, co siostra mi wmawia!

Strasznie mi jest wtedy przykro, znajomi, sąsiadki do mnie mówią, że źle wyglądam, że za chuda jestem itd... żebym przytyła, a mnie to tak strasznie wkurza! Bo ja w swojej wadze czuję się dobrze, a oni tego nie rozumieją! Mogłabym ważyć nawet 43 kg i by mi to nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie, zawsze to była moja wymarzona waga! Czekam na odpowiedź i serdecznie pozdrawiam:)

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Tak jak pisałam Pani wcześniej: kryterium masy ciała nie jest jedynym warunkiem rozpoznania zaburzeń odżywiania: opisywane przez Panią problemy i zaabsorbowanie tematem jedzenia i własnego wyglądu są dość typowe dla anoreksji i bulimii. Prosiłam również, aby wzięła Pani pod uwagę, że zaburzenia odżywiania, nadmierna koncentracja na ciele, jego masie i wyglądzie są objawem problemów natury emocjonalnej i związanych z dysfunkcjonalnym myśleniem. Dlatego wskazywałam Pani wizytę u psychoterapeuty i zastanowienie nad rolą tych objawów w Pani życiu, tym bardziej, że wydają się istotnie wpływać na Pani nastrój, są powodem niepokoju.

Jak rozumiem, poprzestaje Pani jednak na korzystaniu z naszego serwisu, co nie powinno zastępować realnej pomocy, opierającej się na relacji z żywym człowiekiem – terapeutą, lekarzem. Tylko osobista rozmowa z profesjonalistą może wyjaśnić Pani wątpliwości. Proszę również rozważyć, że zaburzenia natury psychicznej rozwijają się z reguły stopniowo, a uchwycenie konkretnego początku często jest niemożliwe.

Kryteria rozpoznania danego zaburzenia dotyczą przypadków oczywistych, nie pozostawiających wątpliwości. Istnieje również osobna kategoria: jadłowstrętu atypowego oraz bulimii atypowej które obejmuje przypadki niepełnoobjawowe. Przy obecnej masie ciała Pani BMI wynosi 17,5 kg/m2, co jest jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji. Podawała Pani jednak dotąd różne informacje na ten temat (zarówno wagi, jak i wzrostu). Osoby cierpiące na restrykcyjny typ anoreksji często przestają odczuwać głód, a na początku zaburzenia stosować mogą diety motywowane względami ,,zdrowotnymi": np. wegańską, makrobiotyczną itd.

Z pozdrowieniami