Czy następny atak padaczki będzie silniejszy?

Dzień dobry. Mój mąż (42 l) od pięciu lat nadużywa alkoholu, pije dużo. 6-tygodni temu miał pierwszy atak padaczki. Nie muszę pisać, co przeżyłam. W karetce pogotowia domięśniowo dostał zastrzyk uspokajający, w szptalu drugi, tym razem dożylnie. Miał spać dwie godziny, spał jednak 10 minut. Kilka razy musiałam mu przypominać co się stało i gdzie jest. Po dwóch godzinach wypuszczono go do domu. Obiecał i przysięgał, że nie bedzie pił. Prawdę mówiąc nie łudziłam się poprawą, ale gdzieś była nadzieja na lepsze. Jednak parę dni temu wypił kieliszek koniaku, następnego dnia drugi. Koniak się skończył, kupił do obiadu wino - jak twierdzi dla zdrowia, wczoraj piwo. Wiem, że zacznie pić. Chciałam zapytać, kiedy może nastąpić następny atak, czy jeśli nastąpi będzie silniejszy i czy może dojść do wylewu? Mąż przez jakiś czas po ataku brał lek uspokajający. O pójściu do lekarza nie chce słyszeć. Na poważną rozmowę też nie ma szans. Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Występowanie napadów drgawkowych przy próbie zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu lub przerwania ciągu świadczą o zaawansowanym, powikłanym alkoholizmie. Napady drgawkowe mają tendencję do powtarzania się, a każdy kolejny napad może mieć cięższy przebieg. Może dojść, np. do stanu padaczkowego, w którym występuje seria napadów, między którymi nie odzyskuje się przytomności.

Powikłaniem napadu drgawkowego może być poważny uraz głowy oraz zgon w przebiegu zaburzeń rytmu serca. Podstawowym warunkiem, aby napady nie powtarzały się, jest całkowita abstynencja.

Przyjmowanie leków uspokajających jest wskazane tylko w momencie napadu, natomiast ich stosowanie w późniejszym okresie grozi uzależnieniem - jest to tzw. uzależnienie krzyżowe, ze względu na podobne mechanizmy działania alkoholu i tej grupy leków.

Jak najlepiej postępować z mężem dowie się Pani w najbliższej poradni odwykowej. Uzyska tam Pani konkretna pomoc i wsparcie oraz informacje na temat możliwości zobowiązania męża do terapii. Polecam Pani również grupy wsparcia dla rodzin alkoholików.

Z pozdrowieniami